- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Filter Option | None |
| Valve Material | Cartridge only |
| Poppet/Spool | Spool |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Body Type | 1 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Spool |
| Actuation | Direct Acting |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Dash Size | -10 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Watt Rating | 29 W |
| Cartridge Valve Series | SV14-10-C |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Housing No. | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type | B |
| Manual Override | No Manual Override |
| Manufacturer Part No. | SV14-10-C-0-00 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Model No. | SV14-10-C-0-00 |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Cavity | C-16-2 |
| Size Designation | 10 |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Housing Material | Steel |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Coil Series | N/A |
| Seal Kit Buna | 565806 |
| Series | 10 Series |
| Weight | 0.39 LB |

