- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 210 bar (3,000 psi)
| Operation | Solenoid Operated |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Port Type | Cartridge Only |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Size Designation | 10 |
| Coil Series | N/A |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Actuation | Direct Acting |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Spool |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Series | 10 Series |
| Coil Type | B |
| Model No. | SV14-10-0-0-00 |
| Manufacturer Part No. | SV14-10-O-0-00 |
| Seal Kit Buna | 566806 |
| Body Type | 1 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cavity | C-10-2 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Cartridge Valve Series | SV14-10-O |
| Housing No. | N/A |
| Valve Material | Cartridge only |
| Housing Material | Steel |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Watt Rating | 29 W |
| Filter Option | None |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Manual Override | No Manual Override |
| Poppet/Spool | Spool |
| Weight | 0.39 LB |

