- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Steel housings must be used for operating pressures above 210 bar (3,000 psi)
| Body Type | 1 |
| Size Designation | 10 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Series | 10 Series |
| Actuation | Direct Acting |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Cartridge Valve Series | SV14-10-O |
| Housing Material | Steel |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Poppet/Spool | Spool |
| Watt Rating | 29 W |
| Coil Type | B |
| Seal Kit Buna | 566806 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Operation | Solenoid Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing No. | N/A |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Spool |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Manual Override | No Manual Override |
| Cavity | C-10-2 |
| Coil Series | N/A |
| Valve Material | Cartridge only |
| Model No. | SV14-10-0-0-00 |
| Manufacturer Part No. | SV14-10-O-0-00 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Seal Kit Viton | 889627 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Filter Option | None |
| Weight | 0.39 LB |

