- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Filter Option | None |
| Coil Type | B |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Model No. | SV13-20-0-0-00 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Watt Rating | 29 W |
| Manual Override | No Manual Override |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Body Type | 11 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Manufacturer Part No. | SV13-20-O-0-00 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Cavity | C-20-2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing No. | N/A |
| Actuation | Pilot Operated |
| Valve Torque into Cavity | 163 to 183 Nm |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Coil Series | N/A |
| Housing Material | Steel |
| Cartridge Valve Series | SV13-20-O |
| Port Type | Cartridge Only |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Series | 10 Series |
| Dash Size | -20 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Size Designation | 20 |
| Weight | 1.37 LB |

