- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Housing Material | Steel |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Body Type | 11 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Coil Series | N/A |
| Manual Override | No Manual Override |
| Dash Size | -20 |
| Valve Torque into Cavity | 163 to 183 Nm |
| Seal Material | Buna-N |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Housing No. | N/A |
| Cartridge Valve Series | SV13-20-O |
| Coil Type | B |
| Manufacturer Part No. | SV13-20-O-0-00 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Cavity | C-20-2 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Watt Rating | 29 W |
| Valve Material | Cartridge only |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Actuation | Pilot Operated |
| Port Type | Cartridge Only |
| Filter Option | None |
| Size Designation | 20 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Model No. | SV13-20-0-0-00 |
| Series | 10 Series |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 1.37 LB |

