- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting, Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| Manufacturer Part No. | SV13-20-C-0-00 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Torque into Cavity | 163 to 183 Nm |
| Filter Option | None |
| Watt Rating | 29 W |
| Cartridge Valve Series | SV13-20-C |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Housing No. | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Dash Size | -20 |
| Cavity | C-20-2 |
| Actuation | Direct Acting, Pilot Operated |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Coil Series | No Coil |
| Size Designation | 20 |
| Body Type | 11 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Coil Type | B |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Operation | Solenoid Operated |
| Port Type | Cartridge Only |
| Series | 10 Series |
| Housing Material | Steel |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Model No. | SV13-20-C-0-00 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Weight | 1.37 LB |

