- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting, Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Cartridge Valve Series | SV13-20-C |
| Flow [Max] | 60 gal/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Series | 10 Series |
| Actuation | Direct Acting, Pilot Operated |
| Manual Override | No Manual Override |
| Seal Kit Buna | 889615 |
| Housing No. | N/A |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing Material | Steel |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Coil Series | No Coil |
| Watt Rating | 29 W |
| Port Type | Cartridge Only |
| Valve Material | Cartridge only |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Seal Material | Buna-N |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Manufacturer Part No. | SV13-20-C-0-00 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Cavity | C-20-2 |
| Seal Kit Viton | 889619 |
| Model No. | SV13-20-C-0-00 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Coil Type | B |
| Size Designation | 20 |
| Filter Option | None |
| Valve Torque into Cavity | 163 to 183 Nm |
| Operation | Solenoid Operated |
| Dash Size | -20 |
| Body Type | 11 |
| Weight | 1.37 LB |

