- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Tooth clutches are normally engaged when stationary
| Operation | Solenoid Operated |
| Filter Option | None |
| Body Type | 7 |
| Dash Size | -16 |
| Series | 10 Series |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Coil Series | N/A |
| Model No. | SV13-16-0-0-00 |
| Housing Material | Steel |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Port Type | Cartridge Only |
| Valve Torque into Cavity | 136 to 150 Nm |
| Coil Type | B |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| Manufacturer Part No. | SV13-16-O-0-00 |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Manual Override | No Manual Override |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Housing No. | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Material | Cartridge only |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Actuation | Pilot Operated |
| Cartridge Valve Series | SV13-16-O |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Cavity | C-16-2 |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Size Designation | 16 |
| Watt Rating | 29 W |
| Weight | 0.85 LB |

