- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Tooth clutches are normally engaged when stationary
| Dash Size | -16 |
| Seal Material | Buna-N |
| Operation | Solenoid Operated |
| Body Type | 7 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Housing Material | Steel |
| Size Designation | 16 |
| Cartridge Valve Series | SV13-16-O |
| Actuation | Pilot Operated |
| Housing No. | N/A |
| Valve Torque into Cavity | 136 to 150 Nm |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Cavity | C-16-2 |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Coil Series | N/A |
| Manufacturer Part No. | SV13-16-O-0-00 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| Series | 10 Series |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port Type | Cartridge Only |
| Model No. | SV13-16-0-0-00 |
| Watt Rating | 29 W |
| Filter Option | None |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manual Override | No Manual Override |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Coil Type | B |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Weight | 0.85 LB |

