- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- High loads, high ambient or operating temperatures, and unusually contaminated atmospheres will require more frequent relubrication.
| Coil Series | N/A |
| Cartridge Valve Series | SV13-12-C |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Body Type | 4 |
| Valve Torque into Cavity | 102 to 115 Nm |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Operation | Solenoid Operated |
| Model No. | SV13-12-C-0-00 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Coil Type | B |
| Poppet/Spool | Poppet |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Cavity | C-12-2 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Size Designation | 12 |
| Series | 10 Series |
| Manufacturer Part No. | SV13-12-C-0-00 |
| Dash Size | -12 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Seal Kit Buna | 02-165889 |
| Seal Kit Viton | 02-165888 |
| Housing Material | Steel |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Filter Option | None |
| Housing No. | N/A |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Valve Material | Cartridge only |
| Actuation | Pilot Operated |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Watt Rating | 29 W |
| Weight | 0.59 LB |

