- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- High loads, high ambient or operating temperatures, and unusually contaminated atmospheres will require more frequent relubrication.
| Dash Size | -12 |
| Valve Torque into Cavity | 102 to 115 Nm |
| Watt Rating | 29 W |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Cartridge Valve Series | SV13-12-C |
| Actuation | Pilot Operated |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Manual Override | No Manual Override |
| Filter Option | None |
| Cavity | C-12-2 |
| Coil Type | B |
| Housing Material | Steel |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| No. of Housing Ports | 2 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Manufacturer Part No. | SV13-12-C-0-00 |
| Model No. | SV13-12-C-0-00 |
| Housing No. | N/A |
| Operation | Solenoid Operated |
| Body Type | 4 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Series | 10 Series |
| Size Designation | 12 |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Series | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Valve Material | Cartridge only |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Seal Kit Viton | 02-165888 |
| Seal Kit Buna | 02-165889 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Weight | 0.59 LB |

