- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Open Poppet Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-type, normally-open screw-in solenoid cartridge valve. In the de-energized position, this valve allows bi-directional flow between port 1 and port 2. In the energized position, flow is blocked from port 2 to port 1, and is allowed from port 1 to port 2 when coil forces are overcome.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manual Override | Push Type Override |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Filter Option | None |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Port Type | SAE |
| Port Size | SAE-8 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Model No. | SV3-10-0P-8H-120AG |
| Housing Material | Aluminum |
| Cavity | C-10-2 |
| Valve Voltage Rating | 120 VAC |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Valve Type | 2-Way, Normally Open Poppet |
| Cartridge Valve Series | SV3-10-O |
| Series | J Series |
| Housing No. | 876701 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Operation | Solenoid Operated |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Actuation | Pilot Operated |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Size Designation | 10 |
| Watt Rating | 23 W |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Weight | 0.0 LB |

