- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Open Poppet Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-type, normally-open screw-in solenoid cartridge valve. In the de-energized position, this valve allows bi-directional flow between port 1 and port 2. In the energized position, flow is blocked from port 2 to port 1, and is allowed from port 1 to port 2 when coil forces are overcome.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Watt Rating | 23 W |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Housing Material | Aluminum |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Cartridge Valve Series | SV3-10-O |
| Valve Voltage Rating | 120 VAC |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Valve Type | 2-Way, Normally Open Poppet |
| Actuation | Pilot Operated |
| Series | J Series |
| Filter Option | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Seal Material | Buna-N |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Manual Override | Push Type Override |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Model No. | SV3-10-0P-8H-120AG |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Port Type | SAE |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Cavity | C-10-2 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Port Size | SAE-8 |
| Housing No. | 876701 |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Size Designation | 10 |
| Weight | 0.0 LB |

