- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, pilot-operated, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, bi-directional flow is allowed between port 1 and port 2.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Material | Aluminum |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Operation | Solenoid Operated |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Seal Kit Viton | 02-889609 |
| Port Size | SAE-12 |
| Port Type | SAE |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing No. | 566113 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Actuation | Pilot Operated |
| Size Designation | 16 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Watt Rating | 23 W |
| Model No. | SV1-16-C-12H-12DG |
| Filter Option | None |
| Series | J Series |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Cartridge Valve Series | SV1-16-C |
| Cavity | C-16-2 |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Weight | 3.76 LB |

