- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, pilot-operated, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, bi-directional flow is allowed between port 1 and port 2.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Operation | Solenoid Operated |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | J Series |
| Flow [Max] | 35 gal/min |
| Model No. | SV1-16-C-12H-12DG |
| Housing No. | 566113 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed |
| Seal Kit Viton | 02-889609 |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Cavity | C-16-2 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Size Designation | 16 |
| Housing Material | Aluminum |
| Port Size | SAE-12 |
| Cartridge Valve Series | SV1-16-C |
| Port Type | SAE |
| Watt Rating | 23 W |
| Actuation | Pilot Operated |
| Filter Option | None |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Weight | 3.76 LB |

