- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Closed Poppet Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, the poppet lifts to allow flow in either direction.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Housing Material | Aluminum |
| Cavity | C-12-2 |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Seal Kit Buna | 02-165889 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Actuation | Pilot Operated |
| Watt Rating | 23 W |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Cartridge Valve Series | SV3-12-C |
| Port Size | SAE-12 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Valve Torque into Cavity | Aluminum Housing: 81 to 95 Nm, Steel Housing: 102 to 115 Nm |
| Filter Option | None |
| Seal Material | Buna-N |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Series | J Series |
| Model No. | SV3-12-C-A12T-12DG |
| Operation | Solenoid Operated |
| Housing No. | 02-160644 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Size Designation | 12 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Port Type | SAE |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Valve Type | 2-Way, Normally Closed Poppet |
| Seal Kit Viton | 02-165888 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Weight | 0.0 LB |

