- Solenoid Valve
- 2-Way, Normally Closed Poppet Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, poppet-type, normally-closed screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is blocked from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, the poppet lifts to allow flow in either direction.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port Size | SAE-12 |
| Seal Kit Buna | 02-165889 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Watt Rating | 23 W |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Operation | Solenoid Operated |
| Size Designation | 12 |
| Manual Override | No Manual Override |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Cartridge Valve Series | SV3-12-C |
| Housing No. | 02-160644 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Voltage Rating | 12 VDC |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Valve Type | 2-Way, Normally Closed Poppet |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Series | J Series |
| Valve Torque into Cavity | Aluminum Housing: 81 to 95 Nm, Steel Housing: 102 to 115 Nm |
| Model No. | SV3-12-C-A12T-12DG |
| Housing Material | Aluminum |
| Filter Option | None |
| Port Type | SAE |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Cavity | C-12-2 |
| Actuation | Pilot Operated |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Seal Kit Viton | 02-165888 |
| Weight | 0.0 LB |

