- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Crossover | All Ports Blocked |
| Operation | Solenoid Operated |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Electrical Options | None |
| Function | 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Code | 2 |
| Mechanical Options Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Rating Code | D |
| Seal Material | Buna-N |
| Voltage & Frequency | 220 VAC - 50 Hz |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Coil Type Code | U |
| Flow Direction Code | 4 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Indicator Lights | No |
| Rated Flow [Max] | 25 gal/min |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Design No. | 60 |
| AC/DC | AC |
| NFPA Size | D05 |
| Overrides | No Overrides |
| Solenoid | Single |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Model No. | DG4S4-012B-U-D-60 |
| Reducer Module | N/A |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Mechanical Options | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Pilot/Drain | None |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Weight | 10.0 LB |

