- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Coil Rating Code | D |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Spool Code | 2 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Reducer Module | N/A |
| Design No. | 60 |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot/Drain | None |
| Overrides | No Overrides |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Function | 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End |
| Voltage & Frequency | 220 VAC - 50 Hz |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Electrical Options | None |
| AC/DC | AC |
| Coil Type Code | U |
| NFPA Size | D05 |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Electrical Options Code | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Mechanical Options | None |
| Solenoid | Single |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Response Type | Standard Response |
| Indicator Lights | No |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Rated Flow [Max] | 25 gal/min |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Model No. | DG4S4-012B-U-D-60 |
| Flow Direction Code | 4 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Weight | 10.0 LB |

