- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Connection | Connector Fitted w/ Lights |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Body Material | Gray Iron |
| Coil Type | Connector Fitted w/Lights |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Coil Type Code | U6 |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Watt Rating | 30 W |
| Model No. | DG4S4-012A-U6-H-60 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Indicator Lights | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Time | 50 to 60 ms |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Electrical Options | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Overrides | No Overrides |
| Pilot/Drain | None |
| Performance | Standard Performance |
| NFPA Size | D05 |
| Manual Override | Plain Override |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Operation | Solenoid Operated |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Leakage | Standard Performance |
| AC/DC | DC |
| Spool Code | 2 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Electrical Options Code | None |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Coil Rating Code | H |
| Actuator Type | Solenoid |
| Design No. | 60 |
| Flow Direction Code | 4 |
| Solenoid | Single |
| Mechanical Options | None |
| Pressure [Max] | 9000 psi |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Response Type | Standard Response |
| No. of Stages | Single Stage |
| Weight | 10.0 LB |

