- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| No. of Stages | Single Stage |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Spool Code | 2 |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Rating Code | H |
| Mechanical Options Code | None |
| Solenoid | Single |
| Watt Rating | 30 W |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options Code | None |
| AC/DC | DC |
| Leakage | Standard Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Time | 50 to 60 ms |
| Pilot/Drain | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Overrides | No Overrides |
| Design No. | 60 |
| NFPA Size | D05 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Performance | Standard Performance |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Response Type | Standard Response |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Model No. | DG4S4-012A-U6-H-60 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Manual Override | Plain Override |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Seal Material | Buna-N |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Mechanical Options | None |
| Coil Type | Connector Fitted w/Lights |
| Indicator Lights | No |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Pressure [Max] | 9000 psi |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Electrical Options | None |
| Electrical Connection | Connector Fitted w/ Lights |
| Reducer Module | N/A |
| Body Material | Gray Iron |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Coil Type Code | U6 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Weight | 10.0 LB |

