- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Pilot Drain Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| NFPA Size | D08 |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Spool Center Condition | B Port End |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Body Material | Gray Iron |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Code | 2 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| EN Code | None |
| Performance | High Performance |
| Coil Type Code | F |
| Housing Code | W |
| Actuator Type | Solenoid |
| Response Type | Standard Response |
| No. of Stages | Two Stage |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Response Type Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Leakage | Standard Performance |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Manual Override | Plain Override |
| Model No. | DG5V-8-H-2A-M-FW-B-10 |
| Reducer Module | No |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Design No. | 10 |
| AC/DC | AC |
| Reducer Module Code | None |
| Solenoid | Single |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Mechanical Options Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Mechanical Options | None |
| Weight | 35.0 LB |

