- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Operation | Pilot Operated |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Manual Override Option Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Performance | High Performance |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Housing Code | W |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Reducer Module Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Spool Center Condition | B Port End |
| Spool Code | 2 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot Drain Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Mechanical Options | None |
| Response Type Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| No. of Stages | Two Stage |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Design No. | 10 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Electrical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2A-M-FW-B-10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Solenoid | Single |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Reducer Module | No |
| Leakage | Standard Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Electrical Connection | No Connector |
| Response Type | Standard Response |
| AC/DC | AC |
| Manual Override | Plain Override |
| Solenoid Energization Code | None |
| Coil Type Code | F |
| EN Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

