- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Reducer Module | No |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Indicator Lights | No |
| Gauge Ports Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Control Modification Code | None |
| AC/DC | AC |
| Center Position | All Ports Open Over Tapers |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Type Code | F |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pilot Pressure Code | E |
| Pilot Drain Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Reducer Module Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| No. of Stages | Two Stage |
| Manual Override | Plain Override |
| Gauge Port | SAE-4 |
| NFPA Size | D08 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Housing Code | W |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Seal Material | Buna-N |
| Model No. | DG5V-8-S-9A-E-M-FW-B-10 |
| Coil Rating Code | B |
| Actuator Type | Solenoid |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Body Material | Ductile Iron |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Performance | Standard Performance |
| Electrical Connection | No Connector |
| Electrical Connector Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Leakage | Standard Performance |
| Solenoid Energization Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Crossover | All Ports Open |
| Design No. | 10 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Solenoid | Single |
| Operation | Pilot Operated |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Code | 9 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Type Code | None |
| EN Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

