- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| NFPA Size | D08 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Reducer Module Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Coil Type Code | F |
| Solenoid | Single |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Center Position | All Ports Open Over Tapers |
| Performance | Standard Performance |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| No. of Stages | Two Stage |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Indicator Lights | No |
| EN Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Gauge Ports Code | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot Pressure Code | E |
| Spool Code | 9 |
| Model No. | DG5V-8-S-9A-E-M-FW-B-10 |
| Reducer Module | No |
| Pilot Drain Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Housing Code | W |
| Operation | Pilot Operated |
| Response Type Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Mechanical Options | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Electrical Options | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Crossover | All Ports Open |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Design No. | 10 |
| Manual Override | Plain Override |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| AC/DC | AC |
| Weight | 35.0 LB |

