- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Reducer Module | No |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Performance | Standard Performance |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| EN Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| No. of Stages | Two Stage |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Response Type | Standard Response |
| Indicator Lights | Yes |
| Operation | Pilot Operated |
| Electrical Options | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Housing Code | W |
| Electrical Connector Code | PA5 |
| Design No. | 10 |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Electrical Connection | Five Pin Connector |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Model No. | DG5V-8-S-33C-M-FPA5WL-B-10 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Rating Code | B |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spool Code | 33 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Solenoid Energization Code | None |
| AC/DC | AC |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Seal Material | Buna-N |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Solenoid | Double |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Response Type Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Manual Override | Plain Override |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Electrical Options Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Gauge Ports Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Mechanical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Actuator Type | Solenoid |
| Leakage | Standard Performance |
| Weight | 35.0 LB |

