- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Valve Type | Standard-Duty |
| AC/DC | AC |
| Electrical Connection | Five Pin Connector |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Connector Code | PA5 |
| Gauge Ports Code | None |
| EN Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Response Type Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Operation | Pilot Operated |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Reducer Module | No |
| Solenoid | Double |
| NFPA Size | D08 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spool Code | 33 |
| Design No. | 10 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Performance | Standard Performance |
| Manual Override | Plain Override |
| No. of Stages | Two Stage |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Coil Type Code | F |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Coil Rating Code | B |
| Body Material | Ductile Iron |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Options | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Housing Code | W |
| Reducer Module Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Model No. | DG5V-8-S-33C-M-FPA5WL-B-10 |
| Weight | 35.0 LB |

