- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Rating Code | D |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Manual Override | Plain Override |
| AC/DC | AC |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Seal Material | Buna-N |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Manual Override Option Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Drain Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Response Type Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| NFPA Size | D08 |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Electrical Connector Code | None |
| Spool Code | 2 |
| EN Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Housing Code | None |
| Design No. | 10 |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Options | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Pressure Code | None |
| Solenoid | Single |
| Response Type | Standard Response |
| Spool Control Modification Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-2A-M-U-D-10 |
| Operation | Pilot Operated |
| Electrical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Gauge Ports Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

