- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Solenoid | Single |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Coil Type Code | U |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Coil Rating Code | D |
| Reducer Module | N/A |
| Indicator Lights | No |
| Actuator Type | Solenoid |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Manual Override | Plain Override |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Response Type Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Design No. | 10 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| EN Code | None |
| AC/DC | AC |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Operation | Pilot Operated |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Drain Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Electrical Options Code | None |
| Housing Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Reducer Module Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Model No. | DG5V-8-S-2A-M-U-D-10 |
| Spool Code | 2 |
| Weight | 35.0 LB |

