- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Crossover | All Ports Open |
| Solenoid Energization Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Connector Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Actuator Type | Solenoid |
| AC/DC | AC |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Reducer Module Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Housing Code | W |
| Design No. | 10 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Model No. | DG5V-8-S-0C-S-M-FW-B-10 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Body Material | Ductile Iron |
| EN Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Options | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Mechanical Options Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Solenoid | Double |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 75 psi |
| Valve Type | Standard-Duty |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pilot Drain Code | None |
| Reducer Module | No |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Control Modification Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| NFPA Size | D08 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Leakage | Standard Performance |
| Performance | Standard Performance |
| Coil Rating Code | B |
| Operation | Pilot Operated |
| Center Position | All Ports Open |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Code | 0 |
| Response Type Code | None |
| Fluid Cleanliness | 20/18/15 micron |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Type Code | F |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure Port Check Valve Code | S |
| Electrical Options Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

