- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Center Position | All Ports Open |
| Spool Code | 0 |
| No. of Stages | Two Stage |
| Solenoid | Double |
| Pressure Port Check Valve Code | S |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Gauge Ports Code | None |
| AC/DC | AC |
| Manual Override Option Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Options Code | None |
| Housing Code | W |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Electrical Options | None |
| Reducer Module Code | None |
| Response Type Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pilot Drain Code | None |
| EN Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Fluid Cleanliness | 20/18/15 micron |
| Electrical Connection | No Connector |
| Coil Rating Code | B |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 75 psi |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Model No. | DG5V-8-S-0C-S-M-FW-B-10 |
| Design No. | 10 |
| Crossover | All Ports Open |
| Reducer Module | No |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Performance | Standard Performance |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Leakage | Standard Performance |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Indicator Lights | No |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Operation | Pilot Operated |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Weight | 35.0 LB |

