- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Leakage | Standard Performance |
| Solenoid Energization Code | None |
| AC/DC | AC |
| No. of Stages | Two Stage |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Performance | Standard Performance |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Mechanical Options Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Design No. | 10 |
| Solenoid | Double |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Coil Rating Code | B |
| Coil Type Code | F |
| Manual Override Option Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Spool Code | 2 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Electrical Options | None |
| Electrical Options Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Housing Code | W |
| Pilot Pressure Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Operation | Pilot Operated |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-2-M-FTWL-B-10 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Gauge Ports Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Seal Material | Buna-N |
| Reducer Module | No |
| Response Type Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Electrical Connector Code | T |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| EN Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

