- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Solenoid | Double |
| Housing Code | W |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Connector Code | T |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Response Type | Standard Response |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-2-M-FTWL-B-10 |
| AC/DC | AC |
| Spool Code | 2 |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Coil Rating Code | B |
| Manual Override Option Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Actuator Type | Solenoid |
| No. of Stages | Two Stage |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Performance | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Leakage | Standard Performance |
| Coil Type Code | F |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| NFPA Size | D08 |
| Reducer Module | No |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Gauge Ports Code | None |
| Design No. | 10 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Options Code | None |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Operation | Pilot Operated |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Response Type Code | None |
| Electrical Options | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| EN Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

