- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Manual Override Option Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Connector Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | R |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Mechanical Options | None |
| Design No. | 10 |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Coil Type Code | F |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 50 psi |
| Coil Rating Code | B |
| EN Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Connection | No Connector |
| Housing Code | W |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot Drain Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Gauge Ports Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Solenoid Energization Code | V |
| Operation | Pilot Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options Code | None |
| Indicator Lights | No |
| AC/DC | AC |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Center Position | Tandem P to T |
| Reducer Module | N/A |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Model No. | DG5V-8-S-4C-R-VM-FW-B-10 |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Solenoid | Double |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Code | 4 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Weight | 35.0 LB |

