- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Design No. | 10 |
| Reducer Module | N/A |
| Center Position | Tandem P to T |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| EN Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Gauge Ports Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Mechanical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Electrical Connector Code | None |
| Electrical Options | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| AC/DC | AC |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pressure Port Check Valve Code | R |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Code | 4 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Model No. | DG5V-8-S-4C-R-VM-FW-B-10 |
| NFPA Size | D08 |
| Solenoid Energization Code | V |
| Indicator Lights | No |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 50 psi |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Reducer Module Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Actuator Type | Solenoid |
| Response Type Code | None |
| Housing Code | W |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Coil Type Code | F |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override Option Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Solenoid | Double |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Weight | 35.0 LB |

