- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Coil Rating Code | B |
| AC/DC | AC |
| Electrical Options | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Manual Override | Plain Override |
| Tank Port Rating | 5000 |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Indicator Lights | Yes |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot Drain Code | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-M-FTWL-B-10 |
| Mechanical Options | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Gauge Ports Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| NFPA Size | D08 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Manual Override Option Code | None |
| Design No. | 10 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Body Material | Ductile Iron |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Code | 6 |
| Response Type Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Reducer Module Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Mechanical Options Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Response Type | Standard Response |
| Performance | Standard Performance |
| Reducer Module | No |
| Electrical Connector Code | T |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Housing Code | W |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Type Code | F |
| Solenoid | Double |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Control Modification Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options Code | None |
| EN Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 35.0 LB |

