- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Gauge Port | SAE-4 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Reducer Module | No |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Body Material | Ductile Iron |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Connector Code | T |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| AC/DC | AC |
| Coil Rating Code | B |
| NFPA Size | D08 |
| Electrical Options | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-M-FTWL-B-10 |
| Design No. | 10 |
| Leakage | Standard Performance |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spool Control Modification Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Options Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Housing Code | W |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Solenoid | Double |
| Manual Override | Plain Override |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| EN Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Indicator Lights | Yes |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Gauge Ports Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Code | 6 |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Performance | Standard Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Weight | 35.0 LB |

