- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Housing Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| EN Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Pilot Drain Code | T |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Solenoid | Double |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Design No. | 10 |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Electrical Options | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Operation | Pilot Operated |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Response Type Code | None |
| Reducer Module | No |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Response Type | Standard Response |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Manual Override Option Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-T-M-U-B-10 |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Connector Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| AC/DC | AC |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Indicator Lights | No |
| Mechanical Options | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Code | 6 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spool Control Modification Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pilot Pressure Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 35.0 LB |

