- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Design No. | 10 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Reducer Module Code | None |
| Housing Code | None |
| Electrical Options | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Code | 6 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Electrical Options Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| No. of Stages | Two Stage |
| Solenoid | Double |
| Coil Rating Code | B |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Mechanical Options Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| AC/DC | AC |
| NFPA Size | D08 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Performance | Standard Performance |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Response Type Code | None |
| EN Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Manual Override | Plain Override |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Leakage | Standard Performance |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Mechanical Options | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Operation | Pilot Operated |
| Gauge Ports Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Reducer Module | No |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Control Modification Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type Code | U |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Solenoid Energization Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-T-M-U-B-10 |
| Weight | 35.0 LB |

