- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Design No. | 10 |
| Response Type Code | None |
| Electrical Options | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Model No. | DG5V-8-S-8C-2-E-VM-FTWL-B-10 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Solenoid Energization Code | V |
| Response Type | Standard Response |
| Manual Override | Plain Override |
| Seal Material | Buna-N |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Mechanical Options Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Spool Code | 8 |
| Manual Override Option Code | None |
| Housing Code | W |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Leakage | Standard Performance |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| NFPA Size | D08 |
| Reducer Module | No |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Electrical Connector Code | T |
| No. of Stages | Two Stage |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Drain Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Solenoid | Double |
| AC/DC | AC |
| Indicator Lights | Yes |
| EN Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Pressure Code | E |
| Weight | 35.0 LB |

