- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Model No. | DG5V-8-S-8C-2-E-VM-FTWL-B-10 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Design No. | 10 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Connector Code | T |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Reducer Module Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Coil Type Code | F |
| EN Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Indicator Lights | Yes |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Pilot Pressure Code | E |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Reducer Module | No |
| Spool Code | 8 |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| No. of Stages | Two Stage |
| Mechanical Options Code | None |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Electrical Options Code | None |
| Solenoid | Double |
| AC/DC | AC |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Leakage | Standard Performance |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Gauge Ports Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Performance | Standard Performance |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Housing Code | W |
| Body Material | Ductile Iron |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Rating Code | B |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Response Type Code | None |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Solenoid Energization Code | V |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Electrical Options | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

