- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Manual Override Option Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| AC/DC | AC |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid | Double |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Actuator Type | Solenoid |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Rating Code | B |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Gauge Ports Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Design No. | 10 |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Reducer Module Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Connector Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| NFPA Size | D08 |
| EN Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Housing Code | W |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Reducer Module | No |
| Pilot Drain Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Performance | Standard Performance |
| Operation | Pilot Operated |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Leakage | Standard Performance |
| No. of Stages | Two Stage |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Function | 3-Position Detented |
| Spool Control Modification Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Electrical Options | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Response Type Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Model No. | DG5V-8-S-2N-M-FW-B-10 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Weight | 35.0 LB |

