- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Performance | Standard Performance |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Electrical Connection | No Connector |
| Function | 3-Position Detented |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manual Override | Plain Override |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| No. of Stages | Two Stage |
| Gauge Ports Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Reducer Module Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Spool Code | 2 |
| Manual Override Option Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Indicator Lights | No |
| AC/DC | AC |
| Operation | Pilot Operated |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plugs | None |
| EN Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Body Material | Ductile Iron |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Actuator Type | Solenoid |
| Solenoid Energization Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Housing Code | W |
| Electrical Connector Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Response Type Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Mechanical Options Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-2N-M-FW-B-10 |
| Mechanical Options | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Design No. | 10 |
| Reducer Module | No |
| Coil Type Code | F |
| Electrical Options | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Solenoid | Double |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Weight | 35.0 LB |

