- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Solenoid Energization Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Connection | Instaplug Male & Female Receptacle |
| Electrical Connector Code | PB |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Reducer Module | No |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-T-M-FPBWL-B-10 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Performance | Standard Performance |
| Housing Code | W |
| NFPA Size | D08 |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Spool Code | 2 |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| EN Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Design No. | 10 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Solenoid | Double |
| Pilot Drain Code | T |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Response Type | Standard Response |
| Leakage | Standard Performance |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Indicator Lights | Yes |
| Electrical Options | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Body Material | Ductile Iron |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Reducer Module Code | None |
| AC/DC | AC |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pilot Pressure Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Control Modification Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Manual Override Option Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Coil Type Code | F |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Actuator Type | Solenoid |
| Operation | Pilot Operated |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Manual Override | Plain Override |
| Response Type Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

