- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Leakage | Standard Performance |
| Performance | Standard Performance |
| Tank Port Rating | 5000 |
| NFPA Size | D08 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Response Type | Standard Response |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Spool Code | 2 |
| AC/DC | AC |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Response Type Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manual Override | Plain Override |
| Electrical Connector Code | PB |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-T-M-FPBWL-B-10 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuator Type | Solenoid |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Coil Rating Code | B |
| EN Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Pressure Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Gauge Ports Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| No. of Stages | Two Stage |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Housing Code | W |
| Pilot Drain Code | T |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Connection | Instaplug Male & Female Receptacle |
| Mechanical Options | None |
| Coil Type Code | F |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Operation | Pilot Operated |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Design No. | 10 |
| Manual Override Option Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Electrical Options | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Solenoid | Double |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Reducer Module | No |
| Reducer Module Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Weight | 35.0 LB |

