- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Mechanical Options Code | None |
| Housing Code | W |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Mechanical Options | None |
| Performance | Standard Performance |
| Model No. | DG5V-8-S-3C-T-M-FW-B-10 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Connector Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| AC/DC | AC |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type Code | F |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Reducer Module Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| EN Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Electrical Options Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Design No. | 10 |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Solenoid Energization Code | None |
| Solenoid | Double |
| Leakage | Standard Performance |
| Pilot Pressure Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot Drain Code | T |
| Spool Code | 3 |
| Spool Control Modification Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Gauge Ports Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Coil Rating Code | B |
| NFPA Size | D08 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Manual Override | Plain Override |
| Electrical Options | None |
| Response Type Code | None |
| Reducer Module | No |
| Indicator Lights | No |
| Weight | 35.0 LB |

