- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| AC/DC | AC |
| No. of Stages | Two Stage |
| Pilot Pressure Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Mechanical Options | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Spool Code | 3 |
| Housing Code | W |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Body Material | Ductile Iron |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Indicator Lights | No |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Electrical Connector Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pilot Drain Code | T |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options | None |
| Performance | Standard Performance |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Solenoid | Double |
| Operation | Pilot Operated |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Solenoid Energization Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| EN Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| NFPA Size | D08 |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Response Type | Standard Response |
| Reducer Module | No |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Model No. | DG5V-8-S-3C-T-M-FW-B-10 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Leakage | Standard Performance |
| Design No. | 10 |
| Coil Rating Code | B |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Type Code | F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

