- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End To Center Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| AC/DC | DC |
| Electrical Options Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 |
| Coil Rating Code | G |
| Response Time | 50 to 80 ms |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Voltage & Frequency | 12 VDC |
| Coil Type Code | U |
| Operation | Solenoid Operated |
| NFPA Size | D05 |
| Indicator Lights | No |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pressure [Max] | 9000 psi |
| Mechanical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Function | 2-Position Spring Centered, End To Center |
| Crossover | All Ports Open |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Pilot/Drain | None |
| Center Position | All Ports Open |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Electrical Options | None |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Manual Override | Plain Override |
| Solenoid | Single |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| No. of Stages | Single Stage |
| Reducer Module | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Performance | Standard Performance |
| Design No. | 60 |
| Overrides | No Overrides |
| Watt Rating | 30 W |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Body Material | Gray Iron |
| Model No. | DG4S4-010B-U-G-60 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options | None |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Spool Code | 0 |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 10.0 LB |

