- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End To Center Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| NFPA Size | D05 |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Coil Rating Code | G |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| No. of Stages | Single Stage |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot/Drain | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Indicator Lights | No |
| Manual Override | Plain Override |
| Pressure [Max] | 9000 psi |
| Response Time | 50 to 80 ms |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Center Position | All Ports Open |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Voltage & Frequency | 12 VDC |
| Spool Code | 0 |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| AC/DC | DC |
| Watt Rating | 30 W |
| Model No. | DG4S4-010B-U-G-60 |
| Overrides | No Overrides |
| Solenoid | Single |
| Reducer Module | N/A |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Direction Code | 4 |
| Design No. | 60 |
| Coil Type | ISO 4400 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Electrical Options | None |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Body Material | Gray Iron |
| Performance | Standard Performance |
| Crossover | All Ports Open |
| Leakage | Standard Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Function | 2-Position Spring Centered, End To Center |
| Mechanical Options | None |
| Weight | 10.0 LB |

