- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Gauge Ports Code | None |
| Performance | High Performance |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Solenoid Energization Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Electrical Connector Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Housing Code | W |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Pilot Pressure Code | E |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Indicator Lights | No |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Body Material | Ductile Iron |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Code | 6 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Reducer Module | No |
| Leakage | High Performance |
| Coil Rating Code | B |
| Coil Type Code | F |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-E-M-FW-B-10 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Reducer Module Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Mechanical Options | None |
| EN Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Solenoid | Double |
| Response Type Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Spool Control Modification Code | None |
| AC/DC | AC |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Design No. | 10 |
| No. of Stages | Two Stage |
| Response Type | Standard Response |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Mechanical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Weight | 35.0 LB |

